20 C
Pýrgos

Ηλειακός Β.-Αίας 2-2 (πεν.4-5): Στη ρουλέτα η πρόκριση για τον Αίαντα

spot_img

Την πρόκριση στη ρουλέτα των πέναλτι πανηγύρισε ο Αίας σήμερα το απόγευμα, μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι στο Βαρθολομιό, ένα παιχνίδι το οποίο έσπασε… καρδιές! Η ομάδα της Γαστούνης, πήρε την πρόκριση και θα πάει να συναντήσει τον Πανηλειακό στα ημιτελικά, μετά από ένα δίωρο θρίλερ το οποίο δεν ανέδειξε νικητή και χρειάστηκε να εκτελεστούν δέκα πέναλτι για να κριθεί ο νικητής.

Του Σοφοκλή Φραγκογιαννόπουλου

Το πέμπτο και τελευταίο πέναλτι του Ηλειακού, το οποίο εκτέλεσε ο Αντώνης Κουλούρης, κατέληξε στο δεξί δοκάρι του Καρακίτσου και έτσι, με εύστοχο το πέμπτο και τελευταίο για τον Αίαντα, από τον Βασιλικόπουλο, η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα του συγκλονιστικού Γελαδά. Το «ντέρμπι» του Πηνειού, ανέδειξε νικητή τον Αίαντα και ηττημένο τον Ηλειακό, ο οποίος έκανε μια μεγάλη προσπάθεια, κοιτάζοντας όσο μπορούσε στα μάτια τον μεγάλο αντίπαλό του. Δυο φορές προηγήθηκε ο Αίας και έδειξε ότι θα καθάριζε εύκολα την πρόκριση, δυο φορές όμως η ομάδα του Μιχάλη Παπουτσή έβγαλε αντίδραση, ισοφάρισε και τελικά έστειλε το παιχνίδι στην παράταση, έχοντας τον τερματοφύλακα Γελαδά σε μεγάλη μέρα, να κρατάει αυτό το 2-2 μέχρι το τελικό σφύριγμα του διαιτητή. Μάλιστα ο πορτέρο του Ηλειακού, στη διαδικασία των πέναλτι, απέκρουσε και πέναλτι του Βατσή, ωστόσο είχε μετακινηθεί λίγο προς τα έξω, με αποτέλεσμα ο βοηθός διαιτητή να υψώσει τη σημαία και ο διαιτητής να διατάξει επανάληψη, για να έρθει αυτή τη φορά ο Βατσής και να ευστοχήσει.

Προβάδισμα για τον Αίαντα

Ο Αίας, αν και δεν καλός, φάνηκε κουρασμένος, αλλά και επηρεασμένος από τις απουσίες των Ντελγκάδο και Βασιλικόπουλου, κατάφερε να προηγηθεί προς το φινάλε του πρώτου μέρους, με πλασέ του Παπαχριστόπουλου. Το δυνατό ξεκίνημα του Ηλειακού στο παιχνίδι, με ενθουσιασμό, ένταση, καλούς συνδυασμούς, δεν είχε αποτέλεσμα, καθώς ο Γκουστάβο Τόρες έχασε στο 5ο λεπτό μια μοναδική ευκαιρία, έπειτα από ασίστ του Τσουκαλά προ κενής εστίας.

Ισοφάριση με τον Μπουρούκη

Ο Ηλειακός δεν το έβαλε κάτω και παροτρυνόμενος από τον κόσμο του, βγήκε δυνατά στην επανάληψη και έφτασε στην ισοφάριση. Ήταν ένα σημείο στο οποίο ο Αίας δεν πατούσε καλά. Στην πορεία ωστόσο η ομάδα της Γαστούνης ανέβασε κατακόρυφα στροφές και μέχρι το φινάλε, είχαμε σφυροκόπημα της εστίας του Γελαδά, ο οποίος με εξαιρετικές επεμβάσεις, αλλά και με τη βοήθεια της τύχης, έστειλε το παιχνίδι στην παράταση.

Νέο προβάδισμα του Αίαντα

Ο Αίας πήρε εκ νέου το προβάδισμα. Αυτό που δεν κατάφερε να κάνει στα ενενήντα λεπτά, το πέτυχε στο ξεκίνημα της ημίωρης παράτασης, με έναν ωραίο συνδυασμό ανάμεσα σε Καράμπελα και Ζοάο Κλαούντιο, ο οποίος κατέληξε σε γύρισμα του τελευταίου στον Καράμπελα και πλασέ εκείνου στα δίχτυα. Ο Αίας έδειχνε ότι ελέγχει απόλυτα το παιχνίδι και ήταν θέμα καθαρού μυαλού, να σπάσει το πρέσινγκ του Ηλειακού, να βρει στην αντεπίθεση ένα τρίτο τέρμα.

Φόρτωσε την περιοχή ο Παπουτσής

Ο Μιχάλης Παπουτσής, πραγματοποίησε εξαιρετικό κοουτσάρισμα από τον πάγκο. Διαχειρίστηκε άψογα το ρόστερ του, ακόμα και όταν λόγω τραυματισμού έχασε παίκτες. Αφού αρχικά έδωσε πνοή στη μεσαία γραμμή, ανεβάζοντας τον Γκίνη εκεί, βρήκε τη λύση ακόμα και όταν τραυματίστηκε ο Γκίνης και έβαλε τον Μονόλιθο. Στην παράταση και μετά το γκολ που δέχθηκε ο Ηλειακός, πήρε ρίσκα, φόρτωσε την αντίπαλη περιοχή βάζοντας και δεύτερο φουνταριστό, τον Κουλούρη, κερδίζοντας το φάουλ έξω από την περιοχή με το οποίο ήρθε η ισοφάριση.

Ο Γκουστάβο Τόρες

Το 2-2, έκανε ο πρώην παίκτης του Αίαντα, ο Γκουστάβο Τόρες, ο οποίος με ένα απευθείας χτύπημα φάουλ και αφού η μπάλα βρήκε σε αντίπαλο, κατέληξε στα δίχτυα. Ήταν μια στιγμή δικαίωσης για τον Πορτογάλο, ο οποίος είχε την άτυχη στιγμή στα πρώτα λεπτά, ένας παίκτης ο οποίος είναι φανερό ότι ακόμα βρίσκεται πολύ πίσω για να επανακάμψει και να πιάσει τα πραγματικά στάνταρντ του, ένας παίκτης ο οποίος μην ξεχνάμε δεν είχε τον χρόνο ούτε στον Αίαντα να προσαρμοστεί, αλλά ούτε και τώρα στον Ηλειακό.

Το ματς καρέ-καρέ

• 5′: Κλέψιμο του Τσουκαλά, στρώσιμο στον Τόρες, ο οποίος αστόχησε σε κενή εστία.
  • 26′: Έφυγε στην αντεπίθεση ο Σταθάτος, μπήκε στην περιοχή, πρόλαβε ο Γκίνης και μπλόκαρε το σουτ.
  • 30′: Γύρισμα του Ρίλντι μέσα στην περιοχή και συρτό γωνιακό σουτ , λίγο άουτ.
  • 40′: Απο σέντρα του Στανή, ο Παπαχριστόπουλος από κοντά εστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.
  • 43′: Αντεπίθεση του Ηλειακού, στρώσιμο του Ράλλη στον Μονόλιθο, σουτ άουτ.
  • 45′: Ο Βράπι τσίμπησε προ του Γελαδά, ο Καμαρινός πρόλαβε πάνω στη γραμμή.
  • 52′: Ο Μονόλιθος πρόλαβε τον Βασιλικόπουλο, τσίμπησε τη μπάλα, ωστόσο ο Καρακίτσος με διπλή προσπάθεια μπλόκαρε.
  • 54′: Σουτ του Βράπι, μπλόκαρε ο Γελαδάς.
  • 57′: Συρτό σουτ του Μπουρούκη στα δίχτυα.
  • 60′: Πλασέ του Χριστοφοράτου από το ύψος της περιοχής, με υπερένταση σε κόρνερ ο Καρακίτσος.
  • 72′:  Σουτ του Δούλου με το εξωτερικό του ποδιού, απίστευτη εκτίναξη του Γελαδά και απόκρουση σε κόρνερ.
  • 74′: Ατομική ενέργεια και στρώσιμο του Τόρες στον Ράλλη, σουτ άουτ.
  • 76′: Ο Ζοάο Κλαούντιο από δεξιά, γύρισε παράλληλα, δεν μπόρεσε ο Καράμπελας την προβολή.
  • 87′: Γύρισμα του Βασιλικόπουλου, φοβερή επέμβαση του Γελαδά σε κόρνερ σε πλασέ του Καράμπελα.
  • 89′: Τετ α τετ ο Βράπι, με τα πόδια σε κόρνερ ο Γελαδάς.
  • 92′: Καράμππελας και Ζοάο Κλαούντιο με τρεις πάσες διένυσαν το μισό γήπεδο, ασίστ του Ζοάο Κλαούντιο, ο Καράμπελας με πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.
  • 95′: Σουτ του Δούλου άουτ.
  • 105′: Απευθείας φάουλ του Γκουστάβο Τόρες, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε στα δίχτυα.
  • 108′: Γύρισμα του Καράμπελα, πλασέ του Θεοδωρόπουλου, οριζόντιο δοκάρι κι έξω.
  • 114′: Πλασέ του Θεοδωρόπουλου από καλή θέση άουτ.
  • 120′: Σουτ του Βατσή, το μπλοκ ο Κωστόπουλος.